Results

Satellites Last Chance County Qualifier 2018

Mens 10 Yrs/Over 200m Freestyle

Age Group Results

These are the final results for this event.

10
Position Name Age Club Time Improvement Links
1 William Mcginley-Keates 10 Leek 02:46.63 0.28% (00:00.46)
2 Jack Harmer 10 Satellite 02:47.07 -1.38% (00:02.28)
3 Adam Brown 10 Winsford 02:53.25 2.96% (00:05.28)
4 Fraser Jones 10 Satellite 02:53.79 2.92% (00:05.23)
5 Jack Wheeler 10 Winsford 02:56.52 -3.51% (00:05.98)
6 Thomas O'brien 10 Knutsford 02:56.93 12.15% (00:24.46)
7 James Telfer 10 Marple 03:18.16 5.72% (00:12.02)
Benjamin Ross 10 Co Manch Aq Did not compete
Casper Johnson 10 Stockport Mo Disqualified
11
Position Name Age Club Time Improvement Links
1 Xuanming Guo 11 Aquabears 02:19.12 5.48% (00:08.06)
2 Oliver Rogerson 11 Satellite 02:55.55 9.01% (00:17.38)
3 Oliver Jolliffe 11 Winsford 02:57.82 2.72% (00:04.98)
4 Anton Ward-Christopher 11 Crewe Flyers 03:07.91 4.75% (00:09.38)
12
Position Name Age Club Time Improvement Links
1 Benjamin Townsend 12 Alsager 02:18.33 2.05% (00:02.89)
2 Ben Clayton 12 Halton 02:24.97 -0.08% (00:00.12)
3 Benjamin Stockton 12 Crewe Flyers 02:27.96 12.23% (00:20.61)
4 Benedict Hilton 12 Leek 02:34.15 3.21% (00:05.12)
5 Ross Hanley 12 Crewe Flyers 02:35.91 0.69% (00:01.08)
6 Alfie Jerman 12 Crewe Flyers 02:37.03 1.87% (00:02.99)
7 Alfred Lancaster 12 Leek 02:50.31 -5.64% (00:09.09)
8 Lee Crawford 12 Satellite 02:53.85 -5.08% (00:08.41)
9 Oliver Price-Williams 12 Satellite 03:00.01 9.63% (00:19.18)
10 William Kingdom 12 Satellite 03:03.89 0.27% (00:00.49)
Adam Wright 12 Winsford Did not compete
13
Position Name Age Club Time Improvement Links
1 Samuel Prince 13 Satellite 02:12.92 -1.00% (00:01.32)
2 Reuben Ward-Christopher 13 Crewe Flyers 02:20.95 1.44% (00:02.06)
3 Aled Robinson 13 Sandbach 02:22.28 1.30% (00:01.88)
4 Archie Smith 13 Crewe Flyers 02:25.94 3.21% (00:04.84)
5 Matthew Fullalove 13 Southport 02:26.44 -0.56% (00:00.81)
6 Thomas Denham-Everett 13 Satellite 02:30.33 1.64% (00:02.50)
7 Adam Gonzalez Sherwood 13 Glossop 02:31.48 4.13% (00:06.52)
8 Ethan Marshall 13 Wilmslow 02:33.98 -3.12% (00:04.66)
9 George Oxby 13 Sandbach 02:36.88 3.12% (00:05.05)
10 Benjamin Jacobs 13 Stockport 02:40.73 2.01% (00:03.29)
11 Rory Noden 13 Satellite 02:43.00 5.98% (00:10.37)
12 Harley Capper 13 Leek 02:50.06 -3.60% (00:05.91)
13 Oliver Dennis 13 Satellite 02:52.79 1.26% (00:02.21)
14 Daniel Billington 13 Satellite 02:59.25 -2.26% (00:03.97)
14
Position Name Age Club Time Improvement Links
1 Cathal O'Grady-Smith 14 Glossop 02:09.23 4.28% (00:05.78)
2 Oscar Jolliffe 14 Winsford 02:18.57 -1.23% (00:01.68)
3 Joseph Mortlock 14 Wilmslow 02:18.92 15.92% (00:26.31)
4 Matthew Plant 14 Satellite 02:59.42 -2.14% (00:03.76)
James Ross 14 Co Manch Aq Did not compete
15
Position Name Age Club Time Improvement Links
1 James Petty 15 Knutsford 02:15.96 12.30% (00:19.07)
Luke Falkingham 15 Southport Did not compete
Open (16/Over)
Position Name Age Club Time Improvement Links
1 Jared Armstrong 18 Stretford 01:54.66 2.17% (00:02.54)
2 Marcus Cook 17 Winsford 01:59.96 -1.69% (00:01.99)
3 Daniel New 18 Trafford Met 02:03.82 -0.56% (00:00.69)
4 Justin Arapaj 19 Satellite 02:04.02 -0.99% (00:01.21)
5 Joseph Stather 18 Crewe Flyers 02:08.79 -4.05% (00:05.01)
6 David Pugh 16 Glossop 02:09.33 -1.86% (00:02.36)
7 Louis Thomas 16 Knutsford 02:10.09 1.25% (00:01.65)
8 Benjamin Mitchell 17 Knutsford 02:17.69 -2.85% (00:03.81)
9 Benjamin Woolley 16 Crewe Flyers 02:22.96 1.58% (00:02.30)
10 Thomas Vernon 16 Crewe Flyers 02:23.07 0.01% (00:00.02)

Combined Results

Position Name Age Club Time Improvement Links
1 Jared Armstrong 18 Stretford 01:54.66 2.17% (00:02.54)
2 Marcus Cook 17 Winsford 01:59.96 -1.69% (00:01.99)
3 Daniel New 18 Trafford Met 02:03.82 -0.56% (00:00.69)
4 Justin Arapaj 19 Satellite 02:04.02 -0.99% (00:01.21)
5 Joseph Stather 18 Crewe Flyers 02:08.79 -4.05% (00:05.01)
6 Cathal O'Grady-Smith 14 Glossop 02:09.23 4.28% (00:05.78)
7 David Pugh 16 Glossop 02:09.33 -1.86% (00:02.36)
8 Louis Thomas 16 Knutsford 02:10.09 1.25% (00:01.65)
9 Samuel Prince 13 Satellite 02:12.92 -1.00% (00:01.32)
10 James Petty 15 Knutsford 02:15.96 12.30% (00:19.07)
11 Benjamin Mitchell 17 Knutsford 02:17.69 -2.85% (00:03.81)
12 Benjamin Townsend 12 Alsager 02:18.33 2.05% (00:02.89)
13 Oscar Jolliffe 14 Winsford 02:18.57 -1.23% (00:01.68)
14 Joseph Mortlock 14 Wilmslow 02:18.92 15.92% (00:26.31)
15 Xuanming Guo 11 Aquabears 02:19.12 5.48% (00:08.06)
16 Reuben Ward-Christopher 13 Crewe Flyers 02:20.95 1.44% (00:02.06)
17 Aled Robinson 13 Sandbach 02:22.28 1.30% (00:01.88)
18 Benjamin Woolley 16 Crewe Flyers 02:22.96 1.58% (00:02.30)
19 Thomas Vernon 16 Crewe Flyers 02:23.07 0.01% (00:00.02)
20 Ben Clayton 12 Halton 02:24.97 -0.08% (00:00.12)
21 Archie Smith 13 Crewe Flyers 02:25.94 3.21% (00:04.84)
22 Matthew Fullalove 13 Southport 02:26.44 -0.56% (00:00.81)
23 Benjamin Stockton 12 Crewe Flyers 02:27.96 12.23% (00:20.61)
24 Thomas Denham-Everett 13 Satellite 02:30.33 1.64% (00:02.50)
25 Adam Gonzalez Sherwood 13 Glossop 02:31.48 4.13% (00:06.52)
26 Ethan Marshall 13 Wilmslow 02:33.98 -3.12% (00:04.66)
27 Benedict Hilton 12 Leek 02:34.15 3.21% (00:05.12)
28 Ross Hanley 12 Crewe Flyers 02:35.91 0.69% (00:01.08)
29 George Oxby 13 Sandbach 02:36.88 3.12% (00:05.05)
30 Alfie Jerman 12 Crewe Flyers 02:37.03 1.87% (00:02.99)
31 Benjamin Jacobs 13 Stockport 02:40.73 2.01% (00:03.29)
32 Rory Noden 13 Satellite 02:43.00 5.98% (00:10.37)
33 William Mcginley-Keates 10 Leek 02:46.63 0.28% (00:00.46)
34 Jack Harmer 10 Satellite 02:47.07 -1.38% (00:02.28)
35 Harley Capper 13 Leek 02:50.06 -3.60% (00:05.91)
36 Alfred Lancaster 12 Leek 02:50.31 -5.64% (00:09.09)
37 Oliver Dennis 13 Satellite 02:52.79 1.26% (00:02.21)
38 Adam Brown 10 Winsford 02:53.25 2.96% (00:05.28)
39 Fraser Jones 10 Satellite 02:53.79 2.92% (00:05.23)
40 Lee Crawford 12 Satellite 02:53.85 -5.08% (00:08.41)
41 Oliver Rogerson 11 Satellite 02:55.55 9.01% (00:17.38)
42 Jack Wheeler 10 Winsford 02:56.52 -3.51% (00:05.98)
43 Thomas O'brien 10 Knutsford 02:56.93 12.15% (00:24.46)
44 Oliver Jolliffe 11 Winsford 02:57.82 2.72% (00:04.98)
45 Daniel Billington 13 Satellite 02:59.25 -2.26% (00:03.97)
46 Matthew Plant 14 Satellite 02:59.42 -2.14% (00:03.76)
47 Oliver Price-Williams 12 Satellite 03:00.01 9.63% (00:19.18)
48 William Kingdom 12 Satellite 03:03.89 0.27% (00:00.49)
49 Anton Ward-Christopher 11 Crewe Flyers 03:07.91 4.75% (00:09.38)
50 James Telfer 10 Marple 03:18.16 5.72% (00:12.02)
James Ross 14 Co Manch Aq Did not compete
Adam Wright 12 Winsford Did not compete
Luke Falkingham 15 Southport Did not compete
Benjamin Ross 10 Co Manch Aq Did not compete
Casper Johnson 10 Stockport Mo Disqualified