Results

Satellites Last Chance County Qualifier 2018

Mens 9 Yrs/Over 100m Backstroke

Age Group Results

These are the final results for this event.

9
Position Name Age Club Time Improvement Links
1 Joseph Mather 9 Winsford 01:33.54 1.21% (00:01.15)
10
Position Name Age Club Time Improvement Links
1 Adam Brown 10 Winsford 01:26.34 7.87% (00:07.38)
2 William Mcginley-Keates 10 Leek 01:27.58 0.71% (00:00.63)
3 Jack Wheeler 10 Winsford 01:28.82 3.86% (00:03.57)
4 Thomas O'brien 10 Knutsford 01:30.37 10.91% (00:11.07)
5 Jack Harmer 10 Satellite 01:30.99 7.34% (00:07.21)
6 Joseph Wiggan 10 Altrincham 01:37.82 3.15% (00:03.18)
Casper Johnson 10 Stockport Mo Disqualified
11
Position Name Age Club Time Improvement Links
1 Edward Warriner 11 Altrincham 01:23.87 5.00% (00:04.41)
2 George Denham-Everett 11 Satellite 01:36.98 4.01% (00:04.05)
12
Position Name Age Club Time Improvement Links
1 Benjamin Townsend 12 Alsager 01:14.39 -1.61% (00:01.18)
2 Daniel Beattie 12 Glossop 01:16.06 3.42% (00:02.69)
3 Benjamin Stockton 12 Crewe Flyers 01:17.56 3.22% (00:02.58)
4 Ben Clayton 12 Halton 01:17.62 -0.66% (00:00.51)
5 Ross Hanley 12 Crewe Flyers 01:21.60 3.08% (00:02.59)
6 Alfred Lancaster 12 Leek 01:24.75 1.48% (00:01.27)
Lee Crawford 12 Satellite Disqualified
13
Position Name Age Club Time Improvement Links
1 Thomas Kud 13 Winsford 01:08.49 3.06% (00:02.16)
2 Samuel Prince 13 Satellite 01:09.60 3.00% (00:02.15)
3 Reuben Ward-Christopher 13 Crewe Flyers 01:13.21 1.47% (00:01.09)
4 Adam Gonzalez Sherwood 13 Glossop 01:16.84 4.55% (00:03.66)
5 Aled Robinson 13 Sandbach 01:16.86 0.95% (00:00.74)
6 Thomas Croker 13 Satellite 01:17.47 3.80% (00:03.06)
7 Ethan Marshall 13 Wilmslow 01:25.91 -7.20% (00:05.77)
8 Oliver Waterworth 13 Poynton 01:26.88 -12.79% (00:09.85)
William Finn 13 Crewe Flyers Did not compete
14
Position Name Age Club Time Improvement Links
1 Cathal O'Grady-Smith 14 Glossop 01:09.77 5.36% (00:03.95)
2 Matthew Plant 14 Satellite 01:40.06 3.24% (00:03.35)
15
Position Name Age Club Time Improvement Links
1 James Petty 15 Knutsford 01:11.61 17.13% (00:14.80)
Open (16/Over)
Position Name Age Club Time Improvement Links
1 Joseph Rees 17 Stalybridge 01:02.56 0.64% (00:00.40)
2 David Pugh 16 Glossop 01:04.91 -1.30% (00:00.83)
3 Benjamin Mitchell 17 Knutsford 01:06.08 1.39% (00:00.93)
4 Daniel Nixon 17 Glossop 01:09.43 -0.77% (00:00.53)
5 Arlan Coll 18 Satellite 01:16.34 0.83% (00:00.64)

Combined Results

Position Name Age Club Time Improvement Links
1 Joseph Rees 17 Stalybridge 01:02.56 0.64% (00:00.40)
2 David Pugh 16 Glossop 01:04.91 -1.30% (00:00.83)
3 Benjamin Mitchell 17 Knutsford 01:06.08 1.39% (00:00.93)
4 Thomas Kud 13 Winsford 01:08.49 3.06% (00:02.16)
5 Daniel Nixon 17 Glossop 01:09.43 -0.77% (00:00.53)
6 Samuel Prince 13 Satellite 01:09.60 3.00% (00:02.15)
7 Cathal O'Grady-Smith 14 Glossop 01:09.77 5.36% (00:03.95)
8 James Petty 15 Knutsford 01:11.61 17.13% (00:14.80)
9 Reuben Ward-Christopher 13 Crewe Flyers 01:13.21 1.47% (00:01.09)
10 Benjamin Townsend 12 Alsager 01:14.39 -1.61% (00:01.18)
11 Daniel Beattie 12 Glossop 01:16.06 3.42% (00:02.69)
12 Arlan Coll 18 Satellite 01:16.34 0.83% (00:00.64)
13 Adam Gonzalez Sherwood 13 Glossop 01:16.84 4.55% (00:03.66)
14 Aled Robinson 13 Sandbach 01:16.86 0.95% (00:00.74)
15 Thomas Croker 13 Satellite 01:17.47 3.80% (00:03.06)
16 Benjamin Stockton 12 Crewe Flyers 01:17.56 3.22% (00:02.58)
17 Ben Clayton 12 Halton 01:17.62 -0.66% (00:00.51)
18 Ross Hanley 12 Crewe Flyers 01:21.60 3.08% (00:02.59)
19 Edward Warriner 11 Altrincham 01:23.87 5.00% (00:04.41)
20 Alfred Lancaster 12 Leek 01:24.75 1.48% (00:01.27)
21 Ethan Marshall 13 Wilmslow 01:25.91 -7.20% (00:05.77)
22 Adam Brown 10 Winsford 01:26.34 7.87% (00:07.38)
23 Oliver Waterworth 13 Poynton 01:26.88 -12.79% (00:09.85)
24 William Mcginley-Keates 10 Leek 01:27.58 0.71% (00:00.63)
25 Jack Wheeler 10 Winsford 01:28.82 3.86% (00:03.57)
26 Thomas O'brien 10 Knutsford 01:30.37 10.91% (00:11.07)
27 Jack Harmer 10 Satellite 01:30.99 7.34% (00:07.21)
28 Joseph Mather 9 Winsford 01:33.54 1.21% (00:01.15)
29 George Denham-Everett 11 Satellite 01:36.98 4.01% (00:04.05)
30 Joseph Wiggan 10 Altrincham 01:37.82 3.15% (00:03.18)
31 Matthew Plant 14 Satellite 01:40.06 3.24% (00:03.35)
William Finn 13 Crewe Flyers Did not compete
Lee Crawford 12 Satellite Disqualified
Casper Johnson 10 Stockport Mo Disqualified