Results

North Midlands Championships 2019

Boys 9-11 Yrs 100m Individual Medley

Age Group Results

These are the final results for this event.

9
Position Name Age Club Time Improvement Links
1 Harry Jay Meakin 9 Leek 01:26.11 3.65% (00:03.26)
2 Joseph Mather 9 Winsford 01:27.25 3.92% (00:03.56)
3 Mason Grady 9 Satellite 01:36.63 5.62% (00:05.75)
4 Finley Steven Spooner 9 Cheadle 01:51.81 -6.16% (00:06.49)
5 Elliot James Wallace 9 Biddulph 01:55.45 -9.84% (00:10.34)
10
Position Name Age Club Time Improvement Links
1 Thomas Bidgood 10 Biddulph 01:30.24 4.27% (00:04.03)
2 Oscar Devaal 10 Biddulph 01:30.52 6.21% (00:05.99)
3 Adam Gloyne-Phillips 10 Co Chester 01:31.85 7.18% (00:07.10)
4 Cillian Wilkes 10 Winsford 01:32.44 3.63% (00:03.48)
5 Ciaran Turner 10 Winsford 01:33.33 3.51% (00:03.40)
6 Fox Allman 10 Satellite 01:37.13 4.23% (00:04.29)
7 Leighton Jay Downings 10 Cheadle 01:42.89 2.31% (00:02.43)
8 Edward Ma 10 Northwich 01:43.36 -4.67% (00:04.61)
9 Finlay Ibeziako 10 Wilmslow 01:44.37 1.54% (00:01.63)
10 Oliver Renshaw 10 Dane Valley 01:44.78 1.75% (00:01.87)
11 Thomas Robert Horton 10 Cheadle 01:55.10 -9.66% (00:10.14)
12 William Peter Horton 10 Cheadle 02:00.71 -14.99% (00:15.74)
Zack Cocksedge 10 Knutsford Disqualified
11
Position Name Age Club Time Improvement Links
1 Zachariah Dale 11 Newcastle St 01:14.53 1.73% (00:01.31)
2 Adam Bradley 11 Knutsford 01:21.42 10.88% (00:09.94)
3 Finlay Parkinson 11 Winsford 01:21.94 5.60% (00:04.86)
4 Jack Harmer 11 Satellite 01:22.28 5.01% (00:04.34)
5 William Mcginley-Keates 11 Cheadle 01:24.32 2.85% (00:02.47)
6 Reece Jackson 11 Biddulph 01:25.89 3.79% (00:03.38)
7 Thomas O'brien 11 Knutsford 01:26.18 2.11% (00:01.86)
8 Oliver Hammond 11 Satellite 01:26.51 3.06% (00:02.73)
9 Fraser Jones 11 Satellite 01:26.67 0.74% (00:00.65)
10 Adam Brown 11 Winsford 01:27.16 1.90% (00:01.69)
11 William Blainey 11 Biddulph 01:28.20 0.37% (00:00.33)
12 Max Mottram 11 Cheadle 01:29.52 3.48% (00:03.23)
13 Thomas Alexander 11 Wilmslow 01:31.91 3.51% (00:03.34)
14 George Plant 11 Sandbach 01:32.21 1.24% (00:01.16)
15 Isaac Longshaw 11 Alsager 01:33.21 12.09% (00:12.82)
16 James Whiston 11 Alsager 01:35.91 4.00% (00:04.00)
17 Oliver Rhodes 11 Biddulph 01:39.19 -0.11% (00:00.11)
18 Arthur Buckley 11 Knutsford 01:39.87 5.88% (00:06.24)
Etienne Nicklin 11 Alsager Did not compete
Jack Wheeler 11 Winsford Disqualified
James Castle 11 Dane Valley Disqualified

Combined Results

Position Name Age Club Time Improvement Links
1 Zachariah Dale 11 Newcastle St 01:14.53 1.73% (00:01.31)
2 Adam Bradley 11 Knutsford 01:21.42 10.88% (00:09.94)
3 Finlay Parkinson 11 Winsford 01:21.94 5.60% (00:04.86)
4 Jack Harmer 11 Satellite 01:22.28 5.01% (00:04.34)
5 William Mcginley-Keates 11 Cheadle 01:24.32 2.85% (00:02.47)
6 Reece Jackson 11 Biddulph 01:25.89 3.79% (00:03.38)
7 Harry Jay Meakin 9 Leek 01:26.11 3.65% (00:03.26)
8 Thomas O'brien 11 Knutsford 01:26.18 2.11% (00:01.86)
9 Oliver Hammond 11 Satellite 01:26.51 3.06% (00:02.73)
10 Fraser Jones 11 Satellite 01:26.67 0.74% (00:00.65)
11 Adam Brown 11 Winsford 01:27.16 1.90% (00:01.69)
12 Joseph Mather 9 Winsford 01:27.25 3.92% (00:03.56)
13 William Blainey 11 Biddulph 01:28.20 0.37% (00:00.33)
14 Max Mottram 11 Cheadle 01:29.52 3.48% (00:03.23)
15 Thomas Bidgood 10 Biddulph 01:30.24 4.27% (00:04.03)
16 Oscar Devaal 10 Biddulph 01:30.52 6.21% (00:05.99)
17 Adam Gloyne-Phillips 10 Co Chester 01:31.85 7.18% (00:07.10)
18 Thomas Alexander 11 Wilmslow 01:31.91 3.51% (00:03.34)
19 George Plant 11 Sandbach 01:32.21 1.24% (00:01.16)
20 Cillian Wilkes 10 Winsford 01:32.44 3.63% (00:03.48)
21 Isaac Longshaw 11 Alsager 01:33.21 12.09% (00:12.82)
22 Ciaran Turner 10 Winsford 01:33.33 3.51% (00:03.40)
23 James Whiston 11 Alsager 01:35.91 4.00% (00:04.00)
24 Mason Grady 9 Satellite 01:36.63 5.62% (00:05.75)
25 Fox Allman 10 Satellite 01:37.13 4.23% (00:04.29)
26 Oliver Rhodes 11 Biddulph 01:39.19 -0.11% (00:00.11)
27 Arthur Buckley 11 Knutsford 01:39.87 5.88% (00:06.24)
28 Leighton Jay Downings 10 Cheadle 01:42.89 2.31% (00:02.43)
29 Edward Ma 10 Northwich 01:43.36 -4.67% (00:04.61)
30 Finlay Ibeziako 10 Wilmslow 01:44.37 1.54% (00:01.63)
31 Oliver Renshaw 10 Dane Valley 01:44.78 1.75% (00:01.87)
32 Finley Steven Spooner 9 Cheadle 01:51.81 -6.16% (00:06.49)
33 Thomas Robert Horton 10 Cheadle 01:55.10 -9.66% (00:10.14)
34 Elliot James Wallace 9 Biddulph 01:55.45 -9.84% (00:10.34)
35 William Peter Horton 10 Cheadle 02:00.71 -14.99% (00:15.74)
Etienne Nicklin 11 Alsager Did not compete
Jack Wheeler 11 Winsford Disqualified
James Castle 11 Dane Valley Disqualified
Zack Cocksedge 10 Knutsford Disqualified