Results

North Midlands Championships 2019

Mixed 11 Yrs/Over 1500m Freestyle

Age Group Results

These are the final results for this event.

11
Position Name Age Club Time Improvement Links
1 Jack Harmer 11 Satellite 21:02.33 11.58% (02:45.26)
1 Olivia Lindsay 11 Co Chester 21:48.14 7.42% (01:44.86)
2 Anna Fenwick 11 Satellite 22:06.51 11.12% (02:45.95)
12
Position Name Age Club Time Improvement Links
1 Ethan Francis Walker 12 Cheadle 18:57.87 3.36% (00:39.60)
1 Lois Inch 12 Winsford 19:26.21 3.81% (00:46.23)
2 Chloe Bedford 12 Knutsford 20:26.73 0.65% (00:07.97)
3 Patience Katrina Carol Lamb 12 Biddulph 22:51.23 7.77% (01:55.50)
Isabella Mulcock 12 Wilmslow Did not compete
13
Position Name Age Club Time Improvement Links
1 Adam Wright 13 Winsford 18:24.74 2.05% (00:23.12)
2 George Scurry 13 Northwich 18:26.27 6.24% (01:13.63)
3 Nathan David Walker 13 Biddulph 18:41.86 -0.81% (00:08.96)
4 Bradley Robert Turner 13 Biddulph 19:16.98 1.17% (00:13.71)
5 Ross Hanley 13 Winsford 19:32.35 4.69% (00:57.65)
1 Sophie Harrison 13 Winsford 19:51.39 -0.87% (00:10.32)
2 Laura Kathleen Caldwell 13 Biddulph 21:28.30 -2.04% (00:25.80)
14
Position Name Age Club Time Improvement Links
1 Samuel Prince 14 Satellite 18:13.51 0.68% (00:07.54)
1 Sophie Grindley 14 Winsford 18:52.34 2.26% (00:26.13)
2 Amy Smith 14 Satellite 19:51.19 0.75% (00:08.96)
3 Isobel Whittle 14 Winsford 19:59.83 2.38% (00:29.19)
4 Jessica Bradley 14 Winsford 20:12.03 -2.66% (00:31.44)
2 Luke Thomas Pemberton 14 Co Chester 22:00.88 7.54% (01:47.65)
Isabelle Jones 14 Knutsford Did not compete
15
Position Name Age Club Time Improvement Links
1 Buddy Deakes 15 Newcastle St 17:16.08 6.03% (01:06.45)
1 Annabel Blainey 15 Biddulph 19:03.85 -0.34% (00:03.85)
2 Evie Siddorn 15 Biddulph 19:09.18 -0.54% (00:06.21)
3 Nina Whitehurst 15 Dane Valley 21:27.84 6.68% (01:32.16)
Open (16/Over)
Position Name Age Club Time Improvement Links
1 Harrison James Barber 16 Dane Valley 18:13.20 -2.68% (00:28.56)
1 Samantha Lewis 27 Satellite 25:41.58 2.89% (00:45.92)

Combined Results

Position Name Age Club Time Improvement Links
1 Buddy Deakes 15 Newcastle St 17:16.08 6.03% (01:06.45)
2 Harrison James Barber 16 Dane Valley 18:13.20 -2.68% (00:28.56)
3 Samuel Prince 14 Satellite 18:13.51 0.68% (00:07.54)
4 Adam Wright 13 Winsford 18:24.74 2.05% (00:23.12)
5 George Scurry 13 Northwich 18:26.27 6.24% (01:13.63)
6 Nathan David Walker 13 Biddulph 18:41.86 -0.81% (00:08.96)
7 Sophie Grindley 14 Winsford 18:52.34 2.26% (00:26.13)
8 Ethan Francis Walker 12 Cheadle 18:57.87 3.36% (00:39.60)
9 Annabel Blainey 15 Biddulph 19:03.85 -0.34% (00:03.85)
10 Evie Siddorn 15 Biddulph 19:09.18 -0.54% (00:06.21)
11 Bradley Robert Turner 13 Biddulph 19:16.98 1.17% (00:13.71)
12 Lois Inch 12 Winsford 19:26.21 3.81% (00:46.23)
13 Ross Hanley 13 Winsford 19:32.35 4.69% (00:57.65)
14 Amy Smith 14 Satellite 19:51.19 0.75% (00:08.96)
15 Sophie Harrison 13 Winsford 19:51.39 -0.87% (00:10.32)
16 Isobel Whittle 14 Winsford 19:59.83 2.38% (00:29.19)
17 Jessica Bradley 14 Winsford 20:12.03 -2.66% (00:31.44)
18 Chloe Bedford 12 Knutsford 20:26.73 0.65% (00:07.97)
19 Jack Harmer 11 Satellite 21:02.33 11.58% (02:45.26)
20 Nina Whitehurst 15 Dane Valley 21:27.84 6.68% (01:32.16)
21 Laura Kathleen Caldwell 13 Biddulph 21:28.30 -2.04% (00:25.80)
22 Olivia Lindsay 11 Co Chester 21:48.14 7.42% (01:44.86)
23 Luke Thomas Pemberton 14 Co Chester 22:00.88 7.54% (01:47.65)
24 Anna Fenwick 11 Satellite 22:06.51 11.12% (02:45.95)
25 Patience Katrina Carol Lamb 12 Biddulph 22:51.23 7.77% (01:55.50)
26 Samantha Lewis 27 Satellite 25:41.58 2.89% (00:45.92)
Isabella Mulcock 12 Wilmslow Did not compete
Isabelle Jones 14 Knutsford Did not compete