Results

Satellites Last Chance County Qualifier 2019

Boys 9 Yrs/Over 200m Individual Medley

Age Group Results

These are the final results for this event.

9
Position Name Age Club Time Improvement Links
1 Harry Jay Meakin 9 Leek 02:58.71 0.37% (00:00.67)
10
Position Name Age Club Time Improvement Links
1 Arthur Wolstenholme 10 Stockport Mo 03:02.50 1.88% (00:03.50)
2 Thomas Bidgood 10 Biddulph 03:04.62 1.93% (00:03.63)
3 Joshua Paul 10 Ormskirk 03:17.20 1.16% (00:02.31)
4 Samuel Jones 10 Satellite 04:11.65 6.87% (00:18.56)
11
Position Name Age Club Time Improvement Links
1 Archie Dandy 11 Bolton Metro 02:38.17 4.59% (00:07.61)
2 Kelsey Liu 11 Bolton Metro 02:39.15 4.95% (00:08.29)
3 Joshua Ralph Keogh 11 Bolton Metro 02:47.32 4.32% (00:07.55)
4 Jack Thomas Seddon 11 Bolton Metro 02:50.37 4.20% (00:07.47)
5 Alfie Bloor 11 Cosacss 02:54.17 1.52% (00:02.69)
6 Jack Harmer 11 Satellite 02:56.70 3.88% (00:07.14)
7 Adam Cotterell 11 Altrincham 03:06.64 10.71% (00:22.38)
8 Simon Harrison 11 Hazel Grove 03:11.94 -0.93% (00:01.76)
9 Henry Taylor 11 Stockport Mo 03:12.48 6.20% (00:12.73)
10 Harry Bloor 11 Cosacss 03:13.88 0.16% (00:00.32)
11 Thomas Lund 11 Stockport Mo 03:14.46 0.44% (00:00.86)
Marcus Francis Murphy 11 Wilmslow Did not compete
Daniel Richardson 11 Winsford Disqualified
12
Position Name Age Club Time Improvement Links
1 Harvey Banks 12 Altrincham 02:47.89 9.36% (00:17.33)
2 Oliver Ecob 12 Buxton 02:52.06 2.92% (00:05.17)
3 Felix David Benson 12 Stockport Mo 02:53.69 3.40% (00:06.12)
4 Tal Tomos Nurse 12 N'wich Seals 02:55.14 3.53% (00:06.40)
5 Charlie Wallace 12 Knutsford 03:00.39 0.17% (00:00.30)
6 Oliver Rogerson 12 Satellite 03:06.53 7.36% (00:14.82)
7 George Denham-Everett 12 Satellite 03:09.33 -1.99% (00:03.70)
8 Joshua Knight 12 Satellite 03:38.39 10.52% (00:25.67)
13
Position Name Age Club Time Improvement Links
1 Davey Unwin 13 Romiley Mari 02:24.11 3.64% (00:05.44)
2 Benjamin Fisher 13 Knutsford 02:46.66 2.20% (00:03.75)
3 Den Phillips 13 Glossop 02:53.66 2.99% (00:05.36)
4 Michael Nunn 13 Romiley Mari 02:58.39 -3.23% (00:05.59)
Daniel Sunman 13 Romiley Mari Disqualified
14
Position Name Age Club Time Improvement Links
1 Thomas Kud 14 Winsford 02:23.52 -0.69% (00:00.98)
2 Samuel Prince 14 Satellite 02:31.22 -0.68% (00:01.02)
3 Noah Harrison 14 Stockport Mo 02:36.62 0.81% (00:01.28)
4 Oliver Dennis 14 Satellite 02:43.05 2.30% (00:03.83)
5 Archie Smith 14 Crewe Flyers 02:43.25 1.54% (00:02.56)
6 Rory Noden 14 Satellite 02:48.44 3.25% (00:05.65)
15
Position Name Age Club Time Improvement Links
1 Joshua William King 15 Bolton Metro 02:20.69 1.18% (00:01.68)
2 William Martindale 15 Satellite 02:23.25 -0.95% (00:01.35)
3 Joseph Mortlock 15 Wilmslow 02:33.48 2.65% (00:04.18)
Oliver Mortlock 15 Wilmslow Did not compete
Open (16/Over)
Position Name Age Club Time Improvement Links
1 Shem Daniel Fair 19 Sheffield C 02:15.77 -1.37% (00:01.84)
2 William Deeming 18 Winsford 02:26.79 -5.92% (00:08.21)
3 Ethan Nevett 17 Satellite 02:27.30 2.26% (00:03.40)
4 Thomas Prince 17 Satellite 02:30.84 -1.56% (00:02.31)

Combined Results

Position Name Age Club Time Improvement Links
1 Shem Daniel Fair 19 Sheffield C 02:15.77 -1.37% (00:01.84)
2 Joshua William King 15 Bolton Metro 02:20.69 1.18% (00:01.68)
3 William Martindale 15 Satellite 02:23.25 -0.95% (00:01.35)
4 Thomas Kud 14 Winsford 02:23.52 -0.69% (00:00.98)
5 Davey Unwin 13 Romiley Mari 02:24.11 3.64% (00:05.44)
6 William Deeming 18 Winsford 02:26.79 -5.92% (00:08.21)
7 Ethan Nevett 17 Satellite 02:27.30 2.26% (00:03.40)
8 Thomas Prince 17 Satellite 02:30.84 -1.56% (00:02.31)
9 Samuel Prince 14 Satellite 02:31.22 -0.68% (00:01.02)
10 Joseph Mortlock 15 Wilmslow 02:33.48 2.65% (00:04.18)
11 Noah Harrison 14 Stockport Mo 02:36.62 0.81% (00:01.28)
12 Archie Dandy 11 Bolton Metro 02:38.17 4.59% (00:07.61)
13 Kelsey Liu 11 Bolton Metro 02:39.15 4.95% (00:08.29)
14 Oliver Dennis 14 Satellite 02:43.05 2.30% (00:03.83)
15 Archie Smith 14 Crewe Flyers 02:43.25 1.54% (00:02.56)
16 Benjamin Fisher 13 Knutsford 02:46.66 2.20% (00:03.75)
17 Joshua Ralph Keogh 11 Bolton Metro 02:47.32 4.32% (00:07.55)
18 Harvey Banks 12 Altrincham 02:47.89 9.36% (00:17.33)
19 Rory Noden 14 Satellite 02:48.44 3.25% (00:05.65)
20 Jack Thomas Seddon 11 Bolton Metro 02:50.37 4.20% (00:07.47)
21 Oliver Ecob 12 Buxton 02:52.06 2.92% (00:05.17)
22 Den Phillips 13 Glossop 02:53.66 2.99% (00:05.36)
23 Felix David Benson 12 Stockport Mo 02:53.69 3.40% (00:06.12)
24 Alfie Bloor 11 Cosacss 02:54.17 1.52% (00:02.69)
25 Tal Tomos Nurse 12 N'wich Seals 02:55.14 3.53% (00:06.40)
26 Jack Harmer 11 Satellite 02:56.70 3.88% (00:07.14)
27 Michael Nunn 13 Romiley Mari 02:58.39 -3.23% (00:05.59)
28 Harry Jay Meakin 9 Leek 02:58.71 0.37% (00:00.67)
29 Charlie Wallace 12 Knutsford 03:00.39 0.17% (00:00.30)
30 Arthur Wolstenholme 10 Stockport Mo 03:02.50 1.88% (00:03.50)
31 Thomas Bidgood 10 Biddulph 03:04.62 1.93% (00:03.63)
32 Oliver Rogerson 12 Satellite 03:06.53 7.36% (00:14.82)
33 Adam Cotterell 11 Altrincham 03:06.64 10.71% (00:22.38)
34 George Denham-Everett 12 Satellite 03:09.33 -1.99% (00:03.70)
35 Simon Harrison 11 Hazel Grove 03:11.94 -0.93% (00:01.76)
36 Henry Taylor 11 Stockport Mo 03:12.48 6.20% (00:12.73)
37 Harry Bloor 11 Cosacss 03:13.88 0.16% (00:00.32)
38 Thomas Lund 11 Stockport Mo 03:14.46 0.44% (00:00.86)
39 Joshua Paul 10 Ormskirk 03:17.20 1.16% (00:02.31)
40 Joshua Knight 12 Satellite 03:38.39 10.52% (00:25.67)
41 Samuel Jones 10 Satellite 04:11.65 6.87% (00:18.56)
Oliver Mortlock 15 Wilmslow Did not compete
Marcus Francis Murphy 11 Wilmslow Did not compete
Daniel Sunman 13 Romiley Mari Disqualified
Daniel Richardson 11 Winsford Disqualified