Results

Satellites Sputniks 2019 Round 1

Mixed 10-11 Yrs 200m Individual Medley

Age Group Results

The results below include an adjusted time column. In the Sputniks series, swimmers are not disqualified but any infraction that would disqualify them in a regular open meet results in them receiving a 5 second time penalty.

The most common causes of disqualifications are usually things that are easy to fix and include:

  • Touching with one hand on a turn or finish for butterfly or breaststroke
  • Rotating onto the front during a backstroke race
  • Starting before the start signal
  • Excessive movement on the blocks before the start signal

Speak to your club's coaching team for more information on the rules of swimming and how to avoid getting disqualified.

These are the final results for this event.

Boys

10
Position Name Age Club Time Adjusted Time Improvement Links
1 Harry Bloor 10 Cosacss
03:33.58
03:33.58 0.00% (00:00.00)
2 Benn Smart 10 Alsager
03:51.68
03:56.68 9.07% (00:23.11)
3 Ethan Griffin 10 Satellite
04:32.44
04:37.44 0.00% (00:00.00)
4 Patrick Harriman 10 Satellite
05:03.42
05:08.42 0.00% (00:00.00)
5 Ewan Zughaid 10 Poynton
05:20.02
05:25.02 0.00% (00:00.00)
6 Neil Macpherson 10 Wilmslow
06:15.20
06:20.20 0.00% (00:00.00)
11
Position Name Age Club Time Adjusted Time Improvement Links
1 Etienne Nicklin 11 Alsager
03:26.06
03:26.06 0.00% (00:00.00)
2 Edward Millachip. 11 Northwich
03:48.56
03:48.56 15.78% (00:42.82)
3 George Gibbon 11 Satellite
03:57.14
03:57.14 0.00% (00:00.00)
4 James Whiston 11 Alsager
03:58.59
03:58.59 0.00% (00:00.00)
5 Ethan Rimmer 11 Poynton
04:12.37
04:17.37 0.00% (00:00.00)
6 Jude Underwood 11 Alsager
04:22.72
04:22.72 0.00% (00:00.00)
7 Tyler Gardner 11 Satellite
04:30.94
04:35.94 0.00% (00:00.00)
8 Toby Nyland 11 Romiley Mari
04:36.22
04:36.22 7.93% (00:23.78)
Zac Davies 11 Wilmslow Did not compete 00.00

Girls

10
Position Name Age Club Time Adjusted Time Improvement Links
1 Olivia Egerton-Brooks 10 Alsager
03:32.30
03:37.30 3.48% (00:07.66)
2 Ellie Finch 10 Wilmslow
03:44.42
03:44.42 0.00% (00:00.00)
3 Mia Atherton 10 Alsager
03:59.58
04:04.58 0.00% (00:00.00)
4 Zara Gadsby 10 Northwich
04:12.36
04:17.36 11.46% (00:32.66)
5 Bethany Taylor 10 Wilmslow
04:12.88
04:17.88 0.00% (00:00.00)
6 Claudia Dale 10 Wilmslow
04:22.38
04:22.38 -4.95% (00:12.38)
7 Molly Steele 10 Poynton
04:27.00
04:27.00 0.00% (00:00.00)
8 Louise Donati 10 Northwich
04:22.62
04:27.62 0.00% (00:00.00)
9 Alisha Lomas 10 Satellite
04:37.54
04:37.54 0.00% (00:00.00)
10 Tabitha Heaton 10 Wilmslow
04:34.66
04:39.66 0.00% (00:00.00)
11 Emily Oliver-Mooney 10 Alsager
04:34.75
04:39.75 0.00% (00:00.00)
12 Megan Holdsworth 10 Wilmslow
05:04.62
05:04.62 0.00% (00:00.00)
13 Bethany Carrington 10 Romiley Mari
05:19.68
05:24.68 0.00% (00:00.00)
Isla Windscheffel 10 Poynton Did not compete 00.00
11
Position Name Age Club Time Adjusted Time Improvement Links
1 Martha Ricketts 11 Poynton
03:09.43
03:14.43 7.69% (00:15.77)
2 Martha Sargent 11 Wilmslow
03:34.44
03:34.44 2.66% (00:05.86)
3 Amy Hueting 11 Wilmslow
03:44.73
03:44.73 0.00% (00:00.00)
4 Poppy Ward 11 Satellite
03:48.54
03:48.54 4.78% (00:11.46)
5 Georgia Smalley 11 Satellite
03:45.56
03:50.56 0.57% (00:01.29)
6 Eleanor Saunders 11 Alsager
03:53.30
03:53.30 5.15% (00:12.67)
7 Isabella Mulcock 11 Wilmslow
04:07.05
04:12.05 0.00% (00:00.00)
8 Molly Parker 11 Alsager
04:07.26
04:12.26 0.00% (00:00.00)
9 Isabel Woodward 11 Satellite
04:21.13
04:21.13 0.00% (00:00.00)
10 Maddison Evans 11 Satellite
04:19.07
04:24.07 0.00% (00:00.00)
11 Amylia Hayman 11 Poynton
04:42.41
04:47.41 0.00% (00:00.00)
12 Louise Ackley 11 Alsager
04:53.68
04:53.68 0.00% (00:00.00)
13 Eleanor Reid 11 Alsager
04:54.00
04:59.00 0.00% (00:00.00)
14 Nell Matthews 11 Alsager
04:59.72
05:04.72 0.00% (00:00.00)
15 Jasmin Fraser-Thomson 11 Satellite
07:10.30
07:15.30 0.00% (00:00.00)
Annie Challinor 11 Poynton Did not compete 00.00