Results

Satellites Sputniks 2022 Round 1

Mixed 10/11 Yrs 100m Individual Medley

Age Group Results

The results below include an adjusted time column. In the Sputniks series, swimmers are not disqualified but any infraction that would disqualify them in a regular open meet results in them receiving a 5 second time penalty.

The most common causes of disqualifications are usually things that are easy to fix and include:

  • Touching with one hand on a turn or finish for butterfly or breaststroke
  • Rotating onto the front during a backstroke race
  • Starting before the start signal
  • Excessive movement on the blocks before the start signal

Speak to your club's coaching team for more information on the rules of swimming and how to avoid getting disqualified.

These are the final results for this event.

Boys

10
Position Name Age Club Time Adjusted Time Improvement Links
1 Jack Doyle 10 Wilmslow
01:36.66
01:36.66 0.00% (00:00.00)
2 Noah Dillon 10 Alsager
01:38.54
01:38.54 0.00% (00:00.00)
3 Finlay Joshua James Richardson 10 Satellite
01:49.60
01:49.60 0.00% (00:00.00)
4 Mitchell Ellis Stokey 10 Wilmslow
01:58.66
01:58.66 0.00% (00:00.00)
5 Ethan Cox 10 Alsager
02:03.65
02:03.65 0.00% (00:00.00)
6 Dylan Patrick Hood 10 Wilmslow
02:08.13
02:08.13 0.00% (00:00.00)
7 Harry Egerton-brooks 10 Alsager
02:11.97
02:11.97 0.00% (00:00.00)
8 James Benjamin Hastilow 10 Alsager
02:16.31
02:16.31 0.00% (00:00.00)
9 Charlie James Babbage 10 Poynton
02:17.60
02:17.60 0.00% (00:00.00)
10 Cian Elijah Gebremedhin 10 Satellite
02:19.22
02:19.22 0.00% (00:00.00)
11 Kishan Hunsley 10 Wilmslow
02:29.09
02:29.09 0.00% (00:00.00)
Adam Michael Fildes 10 Wilmslow Did not compete 00.00
11
Position Name Age Club Time Adjusted Time Improvement Links
1 Jamie Cavanagh 11 Satellite
01:32.53
01:32.53 1.70% (00:01.60)
2 Harris John Blake 11 Satellite
01:36.88
01:36.88 6.97% (00:07.26)
3 Ewan Russell 11 Sandbach
01:46.45
01:46.45 0.00% (00:00.00)
4 Joshua Jones 11 Wilmslow
01:50.16
01:50.16 0.00% (00:00.00)
5 Joshua Regan 11 Wilmslow
02:00.69
02:05.69 0.00% (00:00.00)
6 Kai Peter Benjamin Chia 11 Wilmslow
02:16.65
02:16.65 0.00% (00:00.00)
Ethan Oakes 11 Crewe Flyers Did not compete 00.00

Girls

10
Position Name Age Club Time Adjusted Time Improvement Links
1 Natalia Podlasinska 10 Crewe Flyers
01:32.69
01:32.69 10.88% (00:11.31)
2 Harriet Georgia Byars 10 Wilmslow
01:41.94
01:41.94 0.00% (00:00.00)
3 Seren Nurse 10 Crewe Flyers
01:42.79
01:42.79 0.90% (00:00.93)
4 Salma Maria Borid 10 Satellite
01:45.65
01:45.65 0.00% (00:00.00)
5 Emilia Harrison 10 Satellite
01:47.91
01:47.91 0.00% (00:00.00)
6 Darcie Emilia Rose Claxton 10 Satellite
01:48.00
01:48.00 0.00% (00:00.00)
7 Niamh Amity White 10 Wilmslow
01:48.37
01:48.37 -14.07% (00:13.37)
8 Freya Poppy Margaret Hocknell 10 Biddulph
01:52.58
01:52.58 0.25% (00:00.28)
9 Harriet Elizabeth Ireland 10 Satellite
01:54.62
01:54.62 0.00% (00:00.00)
10 Essie Kettle 10 Sandbach
01:55.62
01:55.62 5.29% (00:06.46)
11 Madeleine Eve Derham 10 Poynton
01:55.72
01:55.72 0.00% (00:00.00)
12 Isla Elizabeth Moss 10 Satellite
01:55.94
01:55.94 0.00% (00:00.00)
13 Isabella Jane Kerr 10 Satellite
01:57.37
01:57.37 0.00% (00:00.00)
14 Jemima Olivia Tillott 10 Crewe Flyers
01:59.00
01:59.00 0.00% (00:00.00)
15 Louisa Isabella Godfrey 10 Satellite
01:59.75
01:59.75 0.00% (00:00.00)
16 Ivy Grace Floyd 10 Poynton
02:01.18
02:01.18 0.00% (00:00.00)
17 Lauren Elizabeth Peck 10 Alsager
02:02.22
02:02.22 0.00% (00:00.00)
18 Eleanor Zofia Bartlett 10 Satellite
02:04.97
02:04.97 0.00% (00:00.00)
19 Darcie Mae Turner 10 Alsager
02:08.03
02:08.03 0.00% (00:00.00)
20 Bethany Louise Perrie 10 Alsager
02:08.29
02:08.29 0.00% (00:00.00)
21 Holly Marie Loftus 10 Wilmslow
02:11.33
02:11.33 -3.41% (00:04.33)
22 Aoife Mae Cassidy 10 Poynton
02:11.94
02:11.94 0.00% (00:00.00)
23 Lily Grace Swallow 10 Crewe Flyers
02:16.03
02:16.03 15.50% (00:24.96)
24 Isla Jones 10 Alsager
02:22.22
02:22.22 0.00% (00:00.00)
25 Aarya Millie Girotra 10 Wilmslow
02:23.03
02:23.03 0.00% (00:00.00)
26 Erin Amelia Currall 10 Poynton
02:29.77
02:29.77 0.00% (00:00.00)
27 Edith Kellas Tonge 10 Poynton
02:42.84
02:42.84 -21.54% (00:28.86)
Lauren Rebecca Colloff 10 Alsager Did not compete 00.00
11
Position Name Age Club Time Adjusted Time Improvement Links
1 Evie-mae Lloyd 11 Alsager
01:34.22
01:34.22 0.00% (00:00.00)
2 Francesca Bloor 11 Crewe Flyers
01:39.00
01:39.00 0.00% (00:00.00)
3 Jessica Alice Hardie 11 Poynton
01:39.16
01:39.16 0.00% (00:00.00)
4 Poppy Green 11 Alsager
01:41.10
01:41.10 -1.10% (00:01.10)
5 Lucy Rose Galloway 11 Ellesmere Pt
01:42.97
01:42.97 -1.19% (00:01.21)
6 Ada Morgan Byrne 11 Wilmslow
01:44.32
01:44.32 9.97% (00:11.55)
7 Florence Olive Beasley 11 Crewe Flyers
01:44.68
01:44.68 9.08% (00:10.45)
8 Genevieve Turner 11 Poynton
01:44.72
01:44.72 0.00% (00:00.00)
9 Erin Megson 11 Sandbach
01:46.38
01:46.38 11.91% (00:14.38)
10 Norah Alice Machin 11 Alsager
01:46.94
01:46.94 6.59% (00:07.54)
11 Liv Hermione Byrne 11 Macclesf'ldM
01:49.57
01:49.57 0.00% (00:00.00)
12 Freya Sophie Yeomans 11 Sandbach
01:50.08
01:50.08 8.18% (00:09.81)
13 Edith Rose Bamber 11 Satellite
01:50.56
01:50.56 0.00% (00:00.00)
14 Hattie Louise Ellis 11 Satellite
01:52.06
01:52.06 0.00% (00:00.00)
15 Chloe Eva Hancock 11 Crewe Flyers
01:52.25
01:52.25 0.00% (00:00.00)
16 Kaitlyn Rose Bourke 11 Biddulph
01:54.09
01:54.09 13.91% (00:18.44)
17 Imogen Shuttleworth 11 Satellite
01:54.22
01:54.22 0.00% (00:00.00)
18 Emily Louise Thomasson 11 Crewe Flyers
01:54.72
01:54.72 9.70% (00:12.32)
19 Elizabeth Brooks 11 Alsager
01:57.59
01:57.59 0.00% (00:00.00)
20 Isla Elisabeth Fell 11 Wilmslow
01:58.41
01:58.41 12.47% (00:16.87)
21 Evie Mckenzie 11 Wilmslow
02:07.25
02:07.25 0.00% (00:00.00)
22 Amelia Grace Marner 11 Wilmslow
02:07.56
02:07.56 0.00% (00:00.00)
23 Elise Moses 11 Wilmslow
02:12.31
02:12.31 -3.37% (00:04.31)
24 Daisy Beatrice Mills 11 Alsager
02:37.12
02:37.12 0.00% (00:00.00)
Jasleen Garcha 11 Biddulph Did not compete 00.00
Lily-anne Mary Meggs 11 Crewe Flyers Did not compete 00.00
Alys Anne Lambert 11 Macclesf'ldM Did not compete 00.00