Results

Satellites Sputniks 2022 Round 1

Mixed 10/11 Yrs 50m Breaststroke

Age Group Results

The results below include an adjusted time column. In the Sputniks series, swimmers are not disqualified but any infraction that would disqualify them in a regular open meet results in them receiving a 5 second time penalty.

The most common causes of disqualifications are usually things that are easy to fix and include:

  • Touching with one hand on a turn or finish for butterfly or breaststroke
  • Rotating onto the front during a backstroke race
  • Starting before the start signal
  • Excessive movement on the blocks before the start signal

Speak to your club's coaching team for more information on the rules of swimming and how to avoid getting disqualified.

These are the final results for this event.

Boys

10
Position Name Age Club Time Adjusted Time Improvement Links
1 Noah Dillon 10 Alsager
50.47
50.47 0.00% (00:00.00)
2 Jack Doyle 10 Wilmslow
53.72
53.72 0.00% (00:00.00)
3 James Allen Bethel 10 Sandbach
01:01.28
01:01.28 14.43% (00:10.33)
4 Joshua Lawrence Garner 10 Satellite
01:02.43
01:02.43 0.00% (00:00.00)
5 Finlay Joshua James Richardson 10 Satellite
01:03.75
01:03.75 0.00% (00:00.00)
6 Ethan Cox 10 Alsager
01:04.97
01:04.97 0.00% (00:00.00)
7 Mitchell Ellis Stokey 10 Wilmslow
01:06.09
01:06.09 0.00% (00:00.00)
8 Harry-jay Brazier 10 Satellite
01:07.02
01:07.02 0.00% (00:00.00)
9 Cian Elijah Gebremedhin 10 Satellite
01:15.65
01:15.65 0.00% (00:00.00)
10 Charlie James Babbage 10 Poynton
01:16.03
01:16.03 0.00% (00:00.00)
11 Kishan Hunsley 10 Wilmslow
01:16.23
01:16.23 0.00% (00:00.00)
11 James Benjamin Hastilow 10 Alsager
01:16.23
01:16.23 0.00% (00:00.00)
13 Dylan Patrick Hood 10 Wilmslow
01:16.25
01:16.25 0.00% (00:00.00)
14 James Nicholas Murphy 10 Wilmslow
01:28.49
01:28.49 0.00% (00:00.00)
Adam Michael Fildes 10 Wilmslow Did not compete 00.00
Harry Egerton-brooks 10 Alsager Did not compete 00.00
11
Position Name Age Club Time Adjusted Time Improvement Links
1 Joshua Jones 11 Wilmslow
01:03.44
01:03.44 0.00% (00:00.00)
2 Florence Jane Lomas 11 Satellite
01:06.53
01:06.53 0.00% (00:00.00)
3 Joshua Regan 11 Wilmslow
01:10.34
01:10.34 0.00% (00:00.00)
4 Kai Peter Benjamin Chia 11 Wilmslow
01:11.56
01:11.56 0.00% (00:00.00)
Ethan Oakes 11 Crewe Flyers Did not compete 00.00

Girls

10
Position Name Age Club Time Adjusted Time Improvement Links
1 Seren Nurse 10 Crewe Flyers
53.43
53.43 3.03% (00:01.67)
2 Emilia Harrison 10 Satellite
56.72
56.72 0.00% (00:00.00)
3 Natalia Podlasinska 10 Crewe Flyers
57.41
57.41 5.89% (00:03.59)
4 Madeleine Eve Derham 10 Poynton
58.91
58.91 0.00% (00:00.00)
5 Salma Maria Borid 10 Satellite
59.29
59.29 0.00% (00:00.00)
6 Darcie Emilia Rose Claxton 10 Satellite
59.37
59.37 0.00% (00:00.00)
7 Harriet Georgia Byars 10 Wilmslow
59.44
59.44 0.00% (00:00.00)
8 Jemima Olivia Tillott 10 Crewe Flyers
59.66
59.66 0.00% (00:00.00)
9 Niamh Amity White 10 Wilmslow
59.75
59.75 -8.44% (00:04.65)
10 Lauren Elizabeth Peck 10 Alsager
01:01.22
01:01.22 0.00% (00:00.00)
11 Ivy Grace Floyd 10 Poynton
01:01.56
01:01.56 0.00% (00:00.00)
13 Harriet Elizabeth Ireland 10 Satellite
01:03.12
01:03.12 0.00% (00:00.00)
14 Holly Marie Loftus 10 Wilmslow
01:03.81
01:03.81 -8.15% (00:04.81)
15 Aoife Mae Cassidy 10 Poynton
01:03.85
01:03.85 0.00% (00:00.00)
16 Isabella Jane Kerr 10 Satellite
01:08.31
01:08.31 0.00% (00:00.00)
17 Darcie Mae Turner 10 Alsager
01:09.08
01:09.08 0.00% (00:00.00)
18 Eleanor Zofia Bartlett 10 Satellite
01:09.12
01:09.12 0.00% (00:00.00)
19 Aarya Millie Girotra 10 Wilmslow
01:09.97
01:09.97 0.00% (00:00.00)
20 Bethany Louise Perrie 10 Alsager
01:10.39
01:10.39 0.00% (00:00.00)
21 Lily Grace Swallow 10 Crewe Flyers
01:13.18
01:13.18 20.05% (00:18.35)
22 Louisa Isabella Godfrey 10 Satellite
01:14.95
01:14.95 0.00% (00:00.00)
23 Erin Amelia Currall 10 Poynton
01:18.75
01:18.75 0.00% (00:00.00)
24 Florence Wheatcroft 10 Wilmslow
01:24.59
01:24.59 0.00% (00:00.00)
25 Isla Jones 10 Alsager
01:26.47
01:26.47 0.00% (00:00.00)
26 Edith Kellas Tonge 10 Poynton
01:28.66
01:28.66 -32.21% (00:21.60)
Lauren Rebecca Colloff 10 Alsager Did not compete 00.00
11
Position Name Age Club Time Adjusted Time Improvement Links
1 Genevieve Turner 11 Poynton
51.16
51.16 0.00% (00:00.00)
2 Imogen Shuttleworth 11 Satellite
51.18
51.18 0.00% (00:00.00)
3 Josephine Munro 11 Satellite
51.86
51.86 0.00% (00:00.00)
4 Lola Jane Buckby 11 Wilmslow
53.03
53.03 0.00% (00:00.00)
5 Lucy Rose Galloway 11 Ellesmere Pt
53.44
53.44 4.98% (00:02.80)
6 Jessica Alice Hardie 11 Poynton
53.82
53.82 0.00% (00:00.00)
7 Poppy Green 11 Alsager
54.28
54.28 -3.51% (00:01.84)
8 Chloe Martha Bateson 11 Satellite
54.53
54.53 0.00% (00:00.00)
9 Jennifer Dawn Wiggs 11 Alsager
55.84
55.84 0.00% (00:00.00)
10 Francesca Bloor 11 Crewe Flyers
56.72
56.72 0.00% (00:00.00)
11 Emily Louise Thomasson 11 Crewe Flyers
58.03
58.03 10.57% (00:06.86)
12 Amelie Elizabeth Cunningham 11 Poynton
58.07
58.07 0.00% (00:00.00)
13 Elizabeth Brooks 11 Alsager
58.44
58.44 0.00% (00:00.00)
14 Freya Sophie Yeomans 11 Sandbach
58.47
58.47 7.85% (00:04.98)
14 Florence Olive Beasley 11 Crewe Flyers
58.47
58.47 1.00% (00:00.59)
16 Norah Alice Machin 11 Alsager
58.49
58.49 5.39% (00:03.33)
17 Liv Hermione Byrne 11 Macclesf'ldM
59.48
59.48 0.00% (00:00.00)
18 Naina Vasireddy 11 Satellite
59.62
59.62 0.00% (00:00.00)
19 Evie Mckenzie 11 Wilmslow
01:00.31
01:00.31 0.00% (00:00.00)
20 Edith Rose Bamber 11 Satellite
01:00.97
01:00.97 0.00% (00:00.00)
21 Erin Megson 11 Sandbach
01:01.19
01:01.19 2.89% (00:01.82)
12 Chloe Eva Hancock 11 Crewe Flyers
01:01.69
01:01.69 6.53% (00:04.31)
22 Eva Barnett 11 Biddulph
01:03.23
01:03.23 13.74% (00:10.07)
23 Kaitlyn Rose Bourke 11 Biddulph
01:03.94
01:03.94 6.68% (00:04.58)
24 Olive Rose Goddard 11 Biddulph
01:05.09
01:05.09 6.80% (00:04.75)
25 Anvita Lalwani 11 Satellite
01:05.24
01:05.24 0.00% (00:00.00)
26 Isla Elisabeth Fell 11 Wilmslow
01:05.34
01:05.34 0.06% (00:00.04)
27 Caitlin Jane Kelly 11 Poynton
01:06.48
01:06.48 0.00% (00:00.00)
28 Jessica Louise Stansfield 11 Alsager
01:07.25
01:07.25 0.00% (00:00.00)
29 Eve Olivia Anthony 11 Wilmslow
01:08.63
01:08.63 0.00% (00:00.00)
30 Amelia Grace Marner 11 Wilmslow
01:09.27
01:09.27 0.00% (00:00.00)
31 Jessica Ann Percy 11 Alsager
01:11.25
01:11.25 0.00% (00:00.00)
32 Daisy Vera Aldous 11 Satellite
01:12.75
01:12.75 30.71% (00:32.25)
33 Elise Moses 11 Wilmslow
01:15.58
01:15.58 -2.14% (00:01.58)
34 Sarah Louise Ashton 11 Alsager
01:33.35
01:33.35 0.00% (00:00.00)
Elle Procter 11 Poynton Did not compete 00.00
Lily-anne Mary Meggs 11 Crewe Flyers Did not compete 00.00
Alys Anne Lambert 11 Macclesf'ldM Did not compete 00.00