Results

Satellites Sputniks 2020 Round 1

Mixed 10-11 Yrs 100m Individual Medley

Age Group Results

The results below include an adjusted time column. In the Sputniks series, swimmers are not disqualified but any infraction that would disqualify them in a regular open meet results in them receiving a 5 second time penalty.

The most common causes of disqualifications are usually things that are easy to fix and include:

  • Touching with one hand on a turn or finish for butterfly or breaststroke
  • Rotating onto the front during a backstroke race
  • Starting before the start signal
  • Excessive movement on the blocks before the start signal

Speak to your club's coaching team for more information on the rules of swimming and how to avoid getting disqualified.

These are the final results for this event.

Boys

10
Position Name Age Club Time Adjusted Time Improvement Links
1 Matthew Jarvis 10 Poynton
01:45.43
01:45.43 6.69% (00:07.56)
2 William Aspinwall 10 Crewe Flyers
01:46.06
01:46.06 0.00% (00:00.00)
3 Thomas Broad 10 Alsager
01:50.25
01:50.25 3.50% (00:04.00)
4 Zach Johnson 10 Crewe Flyers
01:45.75
01:50.75 13.01% (00:15.81)
5 Harry Derham 10 Poynton
01:51.03
01:51.03 0.00% (00:00.00)
6 William Hardie 10 Northwich
01:51.35
01:51.35 -3.22% (00:03.47)
7 Tom Harmer 10 Satellite
01:52.28
01:52.28 0.58% (00:00.66)
8 Luca David Dutton 10 Biddulph
01:53.72
01:53.72 5.80% (00:07.00)
9 Joseph Jones 10 Sandbach
01:54.12
01:54.12 0.00% (00:00.00)
10 Ethan Sebastian Watts 10 Crewe Flyers
01:54.50
01:54.50 0.00% (00:00.00)
11 William Thomas Jones 10 Wilmslow
01:58.28
01:58.28 0.00% (00:00.00)
12 Kieran Singh Garcha 10 Wilmslow
01:59.05
01:59.05 0.00% (00:00.00)
13 Alfie Paul Bateman 10 Sandbach
02:00.66
02:00.66 0.00% (00:00.00)
13 Oliver James Stewart 10 Wilmslow
02:00.66
02:00.66 0.00% (00:00.00)
15 Ewan Fildes 10 Wilmslow
01:59.79
02:04.79 0.00% (00:00.00)
16 Jack Paget 10 Northwich
02:06.22
02:06.22 -5.78% (00:06.90)
17 Darcy Maddox Li 10 Wilmslow
02:08.09
02:08.09 0.00% (00:00.00)
18 Freddie Dean 10 Alsager
02:08.25
02:13.25 0.00% (00:00.00)
19 Joseph Ricketts 10 Poynton
02:17.12
02:17.12 0.00% (00:00.00)
Georgie Chambers 10 Wilmslow Did not compete 00.00
Jenson David Hamlin 10 Northwich Did not compete 00.00
William Rogerson 10 Satellite Did not compete 00.00
11
Position Name Age Club Time Adjusted Time Improvement Links
1 Benn Smart 11 Alsager
01:37.05
01:37.05 7.87% (00:08.29)
2 Oliver Sheldon-Andres 11 Leek
01:39.87
01:39.87 4.38% (00:04.57)
3 Ethan Griffin 11 Satellite
01:41.97
01:41.97 4.05% (00:04.30)
4 Patrick Harriman 11 Satellite
01:42.90
01:42.90 4.65% (00:05.02)
5 Bertie Howard 11 Northwich
01:42.97
01:42.97 3.93% (00:04.21)
6 Harley Coulson 11 Satellite
01:44.17
01:44.17 0.00% (00:00.00)
7 Heath Lambert 11 Poynton
01:44.56
01:44.56 0.00% (00:00.00)
8 Nathan Edward Kenny Verney 11 Biddulph
02:00.91
02:00.91 0.00% (00:00.00)
9 Tom Hulse 11 Alsager
01:56.78
02:01.78 0.00% (00:00.00)
10 Lukas Garside 11 Poynton
02:02.13
02:02.13 0.00% (00:00.00)
11 Charlie Alan Skelton 11 Northwich
02:00.75
02:05.75 8.18% (00:10.76)
12 Joseph Frazer 11 Poynton
02:10.69
02:10.69 0.00% (00:00.00)

Girls

10
Position Name Age Club Time Adjusted Time Improvement Links
1 Alice Cumberlidge 10 Biddulph
01:34.20
01:34.20 5.51% (00:05.49)
2 Francesca Jackson 10 Biddulph
01:40.00
01:40.00 5.86% (00:06.22)
3 Freya Pilbury 10 Alsager
01:43.60
01:43.60 0.00% (00:00.00)
4 Harriet Chadwick 10 Biddulph
01:43.69
01:43.69 -8.12% (00:07.79)
5 Leila Purves 10 Alsager
01:44.28
01:44.28 -0.51% (00:00.53)
6 Connie Thompson 10 Satellite
01:45.95
01:45.95 0.00% (00:00.00)
7 Lily Grace Owen 10 Sandbach
01:45.98
01:45.98 4.74% (00:05.27)
8 Eve Smart 10 Alsager
01:49.20
01:49.20 14.02% (00:17.80)
9 Ella Tunnicliffe 10 Alsager
01:49.23
01:49.23 0.00% (00:00.00)
10 Leah Rachel Smith 10 Northwich
01:50.40
01:50.40 6.65% (00:07.87)
11 Scarlett Carleton-Bland 10 Wilmslow
01:52.57
01:52.57 0.00% (00:00.00)
12 Emily Manion 10 Poynton
01:53.19
01:53.19 0.00% (00:00.00)
13 Amy Kingdom 10 Satellite
01:53.37
01:53.37 0.00% (00:00.00)
14 Matilda Woodhead 10 Alsager
01:54.92
01:54.92 5.46% (00:06.64)
15 Cara Doherty 10 Poynton
01:55.82
01:55.82 8.29% (00:10.47)
16 Poppy Goodwin 10 Satellite
01:56.64
01:56.64 4.32% (00:05.27)
17 Harriet Ashurst 10 Wilmslow
01:56.99
01:56.99 0.00% (00:00.00)
18 Lucy Lyburn 10 Wilmslow
01:59.73
01:59.73 4.98% (00:06.27)
19 Ruby Anne Buckley 10 Northwich
02:03.12
02:03.12 1.16% (00:01.45)
20 Lucia Fishwick 10 Alsager
02:06.39
02:06.39 -0.63% (00:00.79)
21 Elizabeth Jackson 10 Northwich
02:07.18
02:07.18 0.00% (00:00.00)
22 Miley Ann Brown 10 Leek
02:08.25
02:08.25 0.00% (00:00.00)
23 Maisie Phillips 10 Poynton
02:09.53
02:09.53 0.00% (00:00.00)
24 Erin Barnard 10 Northwich
02:12.48
02:12.48 0.00% (00:00.00)
25 Beatrix Millachip 10 Northwich
02:14.04
02:14.04 0.00% (00:00.00)
26 Emma Ashcroft 10 Alsager
02:17.66
02:17.66 -3.04% (00:04.06)
27 Lucia Amy Swindells 10 Crewe Flyers
02:23.11
02:28.11 0.00% (00:00.00)
28 Alexandra Miles 10 Poynton
02:28.23
02:28.23 0.00% (00:00.00)
29 Imogen Frazer 9 Poynton
02:23.31
02:28.31 0.00% (00:00.00)
30 Niamh Craig 10 Northwich
02:28.87
02:33.87 0.00% (00:00.00)
Rosa Eve Jackson 10 Wilmslow Did not compete 00.00
Emme Axon 10 Poynton Did not compete 00.00
Rania Driouiche 10 Northwich Did not compete 00.00
11
Position Name Age Club Time Adjusted Time Improvement Links
1 Alice Jean Taylor 11 Biddulph
01:37.74
01:37.74 -3.06% (00:02.90)
2 Sophie Beal 11 Romiley Mari
01:40.34
01:40.34 0.00% (00:00.00)
3 Charlotte Ruth Ashton 11 Sandbach
01:40.69
01:40.69 20.21% (00:25.50)
4 Bethany Taylor 11 Wilmslow
01:41.60
01:41.60 10.96% (00:12.50)
5 Alisha Lomas 11 Satellite
01:42.24
01:42.24 4.98% (00:05.36)
6 Ellie Stockton 11 Alsager
01:42.46
01:42.46 1.47% (00:01.53)
7 Hannah Rose Proffitt 11 Leek
01:42.61
01:42.61 5.26% (00:05.70)
8 Mia Berge 11 Satellite
01:42.84
01:42.84 0.00% (00:00.00)
9 Lexie Micklethwaite 11 Sandbach
01:42.93
01:42.93 5.83% (00:06.37)
10 Camilla Wild 11 Satellite
01:44.83
01:44.83 1.16% (00:01.23)
11 Sophia Turner 11 Poynton
01:46.12
01:46.12 0.00% (00:00.00)
12 Molly Steele 11 Poynton
01:46.25
01:46.25 0.00% (00:00.00)
13 Chloe Lawson 11 Satellite
01:46.68
01:46.68 2.20% (00:02.40)
14 Tabitha Heaton 11 Wilmslow
01:47.07
01:47.07 -2.56% (00:02.67)
15 Isabel Drennan 11 Romiley Mari
01:47.10
01:47.10 10.71% (00:12.84)
16 Alyssia Sophia May Hall 11 Satellite
01:48.20
01:48.20 7.55% (00:08.84)
17 Mai P-Stevenson 11 Crewe Flyers
01:43.21
01:48.21 13.49% (00:16.09)
18 Sophie Hillhouse 11 Wilmslow
01:51.63
01:51.63 3.61% (00:04.18)
19 Emily Oliver-Mooney 11 Alsager
01:53.23
01:53.23 5.18% (00:06.19)
20 Charlotte Grace Cassidy 11 Wilmslow
01:58.97
01:58.97 1.51% (00:01.82)
21 Maisy Pepper 11 Alsager
02:06.56
02:06.56 5.11% (00:06.82)
22 Madeleine Derham 8 Poynton
02:08.72
02:08.72 0.00% (00:00.00)
Rose Cassidy 11 Poynton Did not compete 00.00
Martha Woodham 11 Poynton Did not compete 00.00